SKLEJKOTERAPIA – CO TO JEST?

SKLEJKOTERAPIA jest metodą wspierającą rozwój dziecka oraz terapeutyczną wykorzystującą innowacyjną technikę konstruowania i korzystania z zabawek stworzonych ze sklejki oraz bajkoterapię. SKLEJKOTERAPIA czerpie również z wielu innych metod pozytywnego oddziaływania na rozwój dziecka, podchodząc do niego w sposób holistyczny.

W zabawie i pracy z dziećmi należy używać zrozumiałych dla nich narzędzi i języka. To założenie przyświecało osobom tworzącym SKLEJKOTERAPIĘ, bowiem wykorzystuje ona język baśni oraz zabawki jako formę komunikacji z dzieckiem i narzędzia pomagające mu w prawidłowym rozwoju.

W zabawie i pracy z dziećmi należy używać zrozumiałych dla nich narzędzi i języka. To założenie przyświecało osobom tworzącym SKLEJKOTERAPIĘ, bowiem wykorzystuje ona język baśni oraz zabawki jako formę komunikacji z dzieckiem i narzędzia pomagające mu w prawidłowym rozwoju.

SKLEJKOTERAPIA – trzy ważne elementy

  • Zabawka o drewnianej konstrukcji, do samodzielnego złożenia – pozwala ona na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka. Wprowadza je również w świat pojęć matematycznych i logicznych oraz rozwija jego umiejętności manualne i motoryczne. Zabawki wykorzystywane w SKLEJKOTERAPII przedstawiają postaci lubiane przez dzieci, np. zwierzęta, elementy przyrody, lalki. Ich wielofunkcyjność sprawia, że mają wiele zastosowań, dlatego doskonale sprawdzą się zarówno w codziennej zabawie, jak i w terapii. Nacisk został położony na ekologię. Nowatorska, a jednocześnie prosta forma zabawek, wpływa na dziecko pozytywnie poprzez ograniczenie bodźców. Zabawki te zapewniają dziecku stymulację, jednak bez przekraczania jego możliwości percepcyjnych. Intensywność bodźców nie będzie więc przytłaczająca dla dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (np. ADHD i spektrum autyzmu). Zabawki te nie wymuszają na dziecku konkretnych reakcji, pozwalają zaś na własną inwencję twórczą oraz nawiązanie relacji z zabawką według swojego pomysłu. Ich prostota pozwala zaś na rozwój wyobraźni. Zabawki stosowane w SKLEJKOTERAPII zachęcają do współpracy przy ich składaniu wspomagając tym samym rozwój więzi dziecka z innymi oraz umiejętność współpracy. W ten sposób wspierany jest rozwój emocjonalno-społeczny.
  • Bajka terapeutyczna pozwalająca zadbać o emocjonalno-społeczną sferę rozwoju dziecka. Każda bajka powiązana jest ściśle z zabawką. Oznacza to, że kupując np. zestaw szop/wiewiórka otrzymamy bajki, w których są oni głównymi bohaterami. Pozwala to na zacieśnienie więzów dziecka z postaciami z bajek. Może ono zarówno posłuchać o ich przygodach, jak i pobawić się nimi. Bajki pisane są w taki sposób, by już w trakcie słuchania ich dziecko wchodziło w interakcję z zabawką. Opowiadania pozwalają zarówno nazwać i oswoić konkretne problemy i trudne sytuacje, jak i znaleźć rozwiązania dla własnych problemów. Bajki terapeutyczne pomagają również odkryć swoje emocje, nazwać je i znaleźć dla nich ujście. Dziecko ma możliwość w bezpiecznej formie rozwijać swoje zasoby, zwiększać wiarę we własną skuteczność i poszerzać strategie działania w trudnych sytuacjach. Bajki terapeutyczne pełnią również funkcję psychoedukacyjną dostarczając dziecku niezbędnej wiedzy. Obniżają one poziom lęku poprzez pokazywanie mu, że nie tylko ono mierzy się z danym problemem oraz poprzez wywoływanie nadziei, że każdą trudność można pokonać. Bajki terapeutyczne dołączane do zestawów można zarówno włączać dziecku w formie audiobooka, jak i samodzielnie przeczytać.
  • Karty pracy tworzone odrębnie dla każdego zwierzątka. Do zestawu dołączonych jest zawsze 20 kart pracy powiązanych z daną bajką terapeutyczną, zwierzęciem i głównym problemem, jaki jest tematem przewodnim danego zestawu. Każda karta to krótka opowieść o bajkowym charakterze. Do kart pracy dołączone są załączniki niezbędne do wykonania zadań. Każda miniopowieść kończy się zadaniem dla dziecka. Wszystkie zadania oznaczone są trzema poziomami trudności przedstawionymi jako szlaki – szlak zielony, niebieski i czerwony. Pozwala to zarówno dostosować trudność zadania do aktualnych możliwości dziecka, jak i w miarę uzyskiwania postępów w terapii zwiększać trudność stawianych przed nim wyzwań.

Wszystkie te części składowe zestawu – zabawka, bajka terapeutyczna, karty pracy plus załączniki – są ze sobą nierozerwalnie połączone stanowiąc spójną całość i zwiększając zaangażowanie dziecka. Oznacza to, że w trakcie słuchania bajki dziecko wykonuje określone czynności z wykorzystaniem drewnianej zabawki, fabuła bajki powiązana jest z dołączoną do zestawu zabawką, a karty pracy w swej treści nawiązują do dotychczas poznanej historii. Tylko wykorzystanie wszystkich elementów zestawów pozwala w pełni wykorzystać potencjał całego narzędzia.