Historia domków dla lalek

Wiek XVII to czasy, które w kulturze najczęściej kojarzą się z komediami Moliera i dziełami Petera Paula Rubensa; to także wiek, który kontynuował zapoczątkowaną przez renesans epokę przemian, odsuwającą w niepamięć mroczne i surowe średniowiecze – wszystko na rzecz nadchodzącej epoki „sztuki i rozumu”.

Nasze, wspomniane na początku, barokowe ikony, niewątpliwie wpisywały się w ten trend i kształtowały umysły oraz gusta ówczesnych pokoleń, lecz jest jeden przedmiot, który swoją popularnością i długowiecznością przyćmiewa wszystkich „barokowych pisarzy i malarzy razem wziętych”. Znają go praktycznie wszyscy. Bez względu na wykształcenie, pochodzenie i status społeczny. Na pewno niejedna osoba miała tę rzecz we własnym domu i wspomina ją z niemałą nostalgią… Co to takiego? Wydaje się to nieprawdopodobne, ale chodzi o…  domki dla lalek!
Wnętrze XVII wiecznego domku dla lalek (rycina z książki Histoire des jouets, autor nieznany, 1902 rok)

Pierwsze domki dla lalek zaczęły powstawać na zachodzie Europy, głównie w Holandii, Niemczech oraz Anglii, czyli w ówczesnych centrach wszelkiego drewnianego rzemiosła. Jak można się domyślić, i jak sugeruje nasz tytuł, nie były to przedmioty, które początkowo służyły do zabawy, lecz traktowano je jako ekskluzywne i ozdobne meble, przeznaczone dla wyższych klas społecznych.

Domek dla lalek Petronelli Dunois. Własność Rijksmuseum w Amsterdamie. (fot. Vasyatka1/Wikimedia Commons)
Ale nie tylko prestiż stał za chęcią posiadania własnego domku dla lalek. W następnych dekadach świetnie zdano sobie sprawę z tego, że bogato zdobione miniatury mogą pełnić znakomitą funkcję dydaktyczną, w której małe dziewczynki, już od najmłodszych lat, będą uczyły się sztuki zarządzania własnym domem.
Holenderski domek dla lalek z końca XIX wieku (fot. Wikimedia Commons)
Wówczas nie znano takiego pojęcia jak „kreatywność”, ale Mała Pani Domu mogła bez problemu, i do woli, ustawiać swoje miniaturowe otoczenie, dbając o to, aby jak najlepiej ułożyć wszystkie meble, przybory i akcesoria… nie wykluczając lalkowej służby.
Drewniany domek dla lalek Pink+dobudówka w kolorze różowym (fot. Dagny Walter-Wójcik)
Taki domek nierzadko odtwarzał wygląd prawdziwego domu w którym mieszkała, lub… w którym będzie miała mieszkać w przyszłości. Co ciekawe, takie zajęcia z domkiem dla lalek absolutnie nie traktowano jako zabawy!
Wnętrze Drewnianego Domku dla lalek Blue naszej firmy ForestFun
Detale wnętrza Drewnianego Domku Pink naszej firmy ForestFun
Po wielu latach, już jako dojrzała, młoda kobieta, przyszła Pani Domu świetnie orientowała się w sztuce urządzania wnętrz i zarządzania służbą. Swą przygodę z domkiem traktowała jako szkółkę przygotowawczą, a nie jako lata spędzone na beztroskim dzieciństwie, w którym jej zaufanymi towarzyszami były lalki mieszkające w baśniowym domku… Dziś może wydawać się to smutne, ale na szczęście takie surowe podejście szybko porzucono.
„Szafowy domek” z Rijksmuseum w Amsterdamie (fot. Wikimedia Commons)
Zabawa nastała wraz z XIX wiekiem; wówczas angielskie domki dla lalek tworzono już z myślą jako o zabawce dla dzieci. Wtedy powstawały jedne z najpiękniejszych i najbardziej cudownych zabawek w historii, które czerpały garściami w ówczesnego stylu zwanego wiktoriańskim.
Drewniana wieża dla lalek Pink z opcją windy firmy ForestFun (fot. Dagny Walter-Wójcik)
O stylu wiktoriańskim napiszemy więcej w następnym materiale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *