Czy bajki terapeutyczne naprawdę mają sens?

lalka w domku dla lalek

Podczas, gdy bajkoterapia staje się coraz popularniejszą metodą wsparcia emocjonalnego dzieci, wielu rodziców zastanawia się, czy rzeczywiście ma ona tak wielką moc, czy jednak jest to tylko chwilowa moda.

Spieszymy z odpowiedzią, a będzie ona przewrotna😉 Bajkoterapia to moda, która przynosi dzieciom realną pomoc. Dlaczego? Z prostej przyczyny: aby dotrzeć do dziecka, należy mówić do niego językiem, który zna i rozumie. A jak wiemy, dla dzieci nie istnieje chyba bardziej zrozumiały i przyjazny język niż język baśni.

Mówiąc „dotrzeć do dziecka” mamy na myśli nie tylko wywarcie wpływu na jego zachowanie, ale przede wszystkim uzyskanie kontaktu z jego warstwą emocjonalną, która tak naprawdę stoi za większością zachowań.

Jak to działa? Aby to wytłumaczyć, posłużymy się prostą analogią. Kiedy w naszym życiu dzieje się coś trudnego – zmieniamy pracę, rozwodzimy się, nie potrafimy poradzić sobie z konfliktem w rodzinie, martwimy się o dziecko itd.,, bardzo pozytywnie wpływają na nas sytuacje, w których możemy usłyszeć lub przeczytać o kimś, kto „miał podobnie”, ale poradził sobie z tym.

Czujemy ulgę, ponieważ wraca do nas nadzieja na to, że z każdej sytuacji jest wyjście. Dodatkowo czytając, w jaki sposób ktoś inny przetrwał trudne chwile, nierzadko zyskujemy narzędzia do poradzenia sobie z naszym problemem.

Właśnie tak (oczywiście w dużym skrócie😊) działa bajkoterapia. Jej największe plusy to:

• Dostarczenie dziecku wiedzy opakowanej w atrakcyjne opakowanie 😊 Wiedzy i faktów o sytuacji, w której się znalazło.
• Przygotowanie dziecka na sytuacje, w których znajdzie się w niedalekiej przyszłości, np. rozpoczęcie nauki w szkole, zabieg w szpitalu, wyjazd rodziców itd.
• Pomoc dziecku w zmianie sposobu myślenia o jego sytuacji. Oczywiście warto to robić wtedy, gdy sposób ten jest błędny i generujący napięcie.
• Zwiększenie wiedzy dziecka o emocjach oraz sposobach radzenia sobie z nimi.
• Pokazanie dziecku, że wszystko z nim w porządku, niezależnie, jakie emocje odczuwa.
• Redukcja napięcia, lęku, gniewu, poczucia winy i innych trudnych emocji.
• Przekonanie dziecka, że nie tylko ono zmaga się z takimi problemami.
• Zbudowanie nadziei na poradzenie sobie z trudnościami.
• Przekazanie praktycznych wskazówek i wzorców zachowań, które mogą okazać się skuteczne.

Tak naprawdę plusów jest o wiele więcej. Wszystkie one prowadzą do lepszego samopoczucia u dziecka i wzrostu jego wiary w samego siebie.

Serdecznie zachęcamy do korzystania z naszych bajek terapeutycznych, które zakupić można na stronie forestfun.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *