Pierniczkowe Mikołajki!

dziewczynka bawiąca się domkiem dla lalek
(Źródło: Pixbay)

Gdy dzień robi się coraz krótszy, a za oknem zaczyna prószyć pierwszy śnieg i chłodny mróz pokrywa lodem brązowe kałuże, to znak, że wielkimi krokami zbliża się zima… Ale bynajmniej nie jest to powód do smutku! Zima to także wiele miłych rzeczy z których najbardziej przyjemne są te, które możemy nazwać „małymi świętami” sprawiającymi dzieciom wiele radości. Jednym z takich świąt są Mikołajki przypadające na 6 grudnia.

Tradycja mikołajkowego święta sięga aż średniowiecza. Współcześnie Mikołajki są w dalszym ciągu bardzo popularne w większości krajów Europy i łączy je tradycja obdarowywania bliskich różnymi podarkami. W Polsce zwyczaj ten przypada na noc między 5 a 6 grudnia. Dzieci otrzymują wówczas drobne podarki poukrywane w rozmaitych miejscach: najczęściej w bucikach, bądź pod poduszką – odnajdywanie ich sprawia im wiele radości, ponieważ zabawa z odkrywania tajemniczych niespodzianek jest dla dzieci niezwykle przyjemna. Co jeszcze wpisuje się w mikołajkową tradycję? Pieczenie pierniczków! Te przepyszne smakołyki nieodłącznie kojarzą się wszystkim z Mikołajkami i Bożym Narodzeniem, można je bez problemu kupić, ale najlepiej gdy przygotuje się je samemu, bądź (jeśli jest się dzieckiem) z pomocą dorosłych. Każde pierniczki wymagają upieczenia, ale nim do tego dojdzie, trzeba zadbać o to, aby wszystko odbyło się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, dlatego:
  • uważajcie na rozgrzany piekarnik i płytę
  • gorące przedmioty wyjmujcie tylko za pomocą specjalnych rękawic kuchennych
  • uważajcie na ostre przedmioty
  • zachowajcie umiar w jedzeniu pierniczków – są smaczne, ale co za dużo to niezdrowo 🙂
Czy wybraliście już prezent dla swoich „mikołajków”? Może będzie nim smaczny piernik? Na pieczeniu mikołajkowych pierniczków zna się najlepiej Kartki Wery. Zapraszamy do odwiedzenia jej na facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *